foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


1253564
Dziś
Wszystkie
107
1253564

Twój numer IP: 18.119.132.223
2024-04-25 05:48

SPOTKANIE Z BAŚNIAMI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

22 kwietnia 2024r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Rudzie – Hucie uczestniczyli w spektaklu opracowanym przez POZNAŃSKI TEATR AKTORA „Baśnie Andersena”.
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Wieczorek
Kostiumy i formy teatralne: Teresa Mak
Opracowanie muzyczne: Michał Szablowski
Teksty piosenek: Andrzej Wieczorek
Uczniowie z uśmiechem i zainteresowaniem obejrzeli współczesne interpretacje trzech baśni: „Świniopas”, „Nowe szaty cesarza” i „Brzydkie kaczątko”.
ŚWINIOPAS to bardzo mądra baśń, która uczy nas, że nie wolno oceniać ludzi po pozorach. Przekonuje się o tym księżniczka, która nie widzi w księciu człowieka godnego zainteresowania tylko dlatego, że nie posiada tyle pieniędzy, co ona. BRZYDKIE KACZĄTKO TO baśń, która uczy, aby nie osądzać nikogo po wyglądzie. W miarę upływu czasu ludzie się zmieniają i z „brzydkiego kaczątka” przekształcają w pięknych i atrakcyjnych. Nie należy w żadnym wypadku wyśmiewać się czy dokuczać komuś, kto może nie jest najładniejszy. NOWE SZATY CESARZA to baśń, która opowiada o nowej tkaninie, wymyślonej przez oszustów. Dworzanie i cesarz okazali się głupcami ponad miarę. Lękali się utraty dobrych stanowisk, nie chcieli narazić się na śmieszność czy nawet na niełaskę cesarza. Zachwycali się czymś, czego w ogóle nie było, aby tylko dogodzić cesarzowi. Tylko małe dziecko odważyło się powiedzieć głośno to, o czym wszyscy myśleli. Tylko dziecko powiedziało głośno, że cesarz jest nagi. Dziecko nie bało się niczego, było szczere, nie znało intryg, dlatego powiedziało prawdę. Baśń zawiera naukę, że nie należy zawsze i każdemu przytakiwać, należy mieć swoje zdanie i odważnie je wyrażać. Zasady, o których myślał i pisał H. Ch. Andersen są nadal aktualne dlatego, sięgamy po nie chociaż minęło już ponad 200 lat od ich powstania. Zachęcamy też innych do tego, aby udali się na spotkanie ze sławnych baśniopisarzem.

Bożena Nowosad

KONKURS WIEDZY O PSZCZOLE

Do XXIV Powiatowego Konkursu Wiedzy pn. „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” w dniu 22 kwietnia 2024 roku przystąpili uczniowie: Mikołaj Guzewski 6a, Maximilian Śliwiński 6a, Wojciech Sitarz 5, Gabriel Nadolski 6b i Mikołaj Danicki 6b. Organizatorami konkursu byli Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, PANS w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Cele konkursu to m.in.: propagowanie wśród dzieci i młodzieży znaczenia oraz roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, zwrócenie uwagi na piękno przyrody, a także zagrożenia wynikające z malejącej liczby pasiek oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego, propagowanie konieczności rozumienia procesów przyrodniczych i ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich. Dla uczestników przygotowany był słodki poczęstunek. Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, odbędzie się w dniu 2 czerwca 2024 podczas XXVI Nadbużańskiego Święta Pszczoły.

Opracowała - p. Dorota Sawicka

ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS. Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. Przez cały miesiąc w środkach masowego komunikowania, pojawiać się będą różnego rodzaju informacje, z których można się dowiedzieć czym jest autyzm oraz z jakimi trudnościami mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem. W naszej szkole powstała gazetka na temat zachowania dziecka ze spektrum autyzmu, wychowawcy klas otrzymali materiały na temat autyzmu do wykorzystania na godzinach wychowawczych. Zachęcamy również do poszerzania wiedzy na ten temat – prezentacja umieszczona w naszej zakładce:  pedagog, psycholog, logopeda.

Katarzyna Lipiak, pedagog
Sylwia Kalińska, psycholog

LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW

29 maja obchodzimy Święto Strażników Lasów, czyli strażacy i leśnicy, to Ci którzy czuwają, aby w naszych lasach nie rozprzestrzeniały się pożary. Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów, by im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarem. Uczniowie klas I-III naszej szkoły  po raz kolejny włączyli się w tą ogólnopolską akcję. Oto wyjątkowe laurki.

Barbara Mikołajczyk

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W tym roku mija 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej popełnionej na  ponad 21 tysiącach Polaków. Z dniem 13 kwietnia, kiedy to obchodzimy „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”, wiążą się dwie daty: 13 kwietnia 1943 roku, kiedy Niemcy ogłosili odnalezienie mogił polskich oficerów oraz  13 kwietnia 1990 roku - ZSRR oficjalnie przyznał się do popełnienia tej zbrodni. Dnia 5 marca 1940 roku Stalin podpisał dokument o rozstrzelaniu oficerów i innych obywateli polskich osadzonych w obozach sowieckich. Od początku kwietnia do 19 maja 1940 roku więźniów z obozów w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku, Charkowie. Wykonanie tej zbrodni było dziełem NKWD. Wśród zamordowanych byli: oficerowie, lekarze, naukowcy, inżynierowie, duchowni, posłowie i senatorzy, dyplomaci i urzędnicy, artyści i olimpijczycy. Pragnąc złożyć hołd naszym przodkom, 10 kwietnia 2024r. uczniowie kl.6b pod opieką pani wicedyrektor Doroty Sawickiej i pani Agnieszki Polak, wzięli udział w lekcji pt. „Katyń- Golgota Wschodu”. W atmosferze powagi i w wielkim skupieniu zaprezentowali fragmenty książki ks. Zdzisława Peszkowskiego  pt. ... i ujrzałem doły śmierci: Charków – Miednoje - Katyń, ukazujące ludobójstwo Polaków  w wykonaniu radzieckich katów. Pani Marta Kordas  przedstawiła informacje dotyczące ppor. Adama Jakubca i żyjących jego potomków. To ku jego pamięci 30 kwietnia 2010r.  na terenie szkoły posadzono dąb. Spotkanie zakończyło się dyskusją pełną refleksji na temat okrucieństwa i bestialstwa wobec narodów w czasie II wojny światowej. Dziękujemy pani Dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Rudy – Huta za udział w spotkaniu.

Agnieszka Polak

 

 

 

 

BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY!

Uczniowie z naszej szkoły przygotowali prace plastyczne na etap powiatowy XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” zorganizowanego przez Placówkę Terenową KRUS w Chełmie. Celem konkursu kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Do konkursu przystąpili: Zuzanna Tulikowska klasa 3, Julia Kantyka klasa 3, Gabriel Nadolski klasa 6b, Wiktoria Kloc klasa 7, Ewelina Dąbrowska klasa 8.

Opracowała Dorota Sawicka

SZKOLNY KONKURS MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 26.03.2024r. uczniowie  klas 4-8 wzięli udział w Szkolnym Konkursie Mistrz Głośnego Czytania. Reprezentantów poszczególnych klas oceniało jury w składzie: pani Marta Kordas dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Ruda – Huta, pani Dorota Sawicka wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie- Hucie i pani Agnieszka Polak. Komisja oceniała: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcję oraz interpretację tekstu. Każdy uczestnik losował wybrany fragment lektury autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Spośród 20 uczestników wyłoniono zwycięzców: I miejsce - Artur Hamulczuk kl.6b, II miejsce - Bartosz Oworus kl.6a, III miejsce - Zuzanna Kozak kl. 4a, wyróżnienie - Inga Skoczylas kl.5 oraz Michał Nadolski kl. 6b. Nasi Mistrzowie otrzymali upominki w formie kart podarunkowych ufundowanych przez Dyrektora Szkoły w Rudzie- Hucie. Uczniom dziękujemy za zaangażowanie oraz gratulujemy zamiłowania do czytania.

Agnieszka Polak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

W pierwszym dniu wiosny świętowaliśmy wspólnie Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki włączając się do akcji "załóż kolorowe skarpetki nie do pary". Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji przeprowadzonej przez psychologa i pedagoga szkolnego. Swój udział uczniowie wyrazili poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa i innymi różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Katarzyna Lipiak
Sylwia Kalińska

ZAGROŻENIA W INTERNECIE – NA CO UWAŻAĆ JAKO RODZIC?

W dniach 19 i 22 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców klas 0 – 3 – online i klas 4- 8 w sali gimnastycznej  z panem Tomaszem Delmaczyńskim - psychologiem i terapeutą uzależnień pod hasłem : „Zagrożenia w Internecie – na co uważać jako rodzic?” Tematem przewodnim były przyczyny i skutki uzależnień od gier komputerowych, plusy i minusy uczestnictwa w indywidualnych i zespołowych grach internetowych, a także zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z różnych stron i aplikacji. Prowadzący omówił zasady bezpieczeństwa w Internecie. Zapoznał z odpowiedzialnością karną związaną z niewłaściwymi wpisami, komentarzami oraz agresją internetową. Poinformował o odpowiedzialności karnej rodziców za niewłaściwe zachowanie swoich dzieci w Internecie. Uzasadniał potrzebę rozmowy rodziców z dziećmi na temat korzystania z Internetu. Wyjaśniał kolejne objawy uzależnienia. Zachęcał do kontaktów bezpośrednich. Przekonywał do ustalenia domowych zasad ekranowych i zwiększonej kontroli rodzicielskiej.

Katarzyna Lipiak

KONKURS NA PISANKĘ WIELKANOCNĄ W MDKu W CHEŁMIE

Dnia 26 marca w Miejskim Domu Kultury w Chełmie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na Pisankę Wielkanocną. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 460 prac. Wśród nich była pisanka Kingi Pakuły z klasy  0 "B", która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy Kindze i życzymy dalszych sukcesów.

J. Jaroszyńska

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie