foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 28 Wrzesień 2021    |    Imieniny: Marek, Wacław

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0731298
Dziś
Wszystkie
160
731298

Twój numer IP: 3.236.212.116
2021-09-28 09:42

POKAZY FIZYCZNE

Od 1953 roku Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Jej inicjatorem był profesor Wacław Staszewski. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli, a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką. Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, grupa naszych uczniów bierze udział w pokazach. 20 września gościliśmy na wydziale fizyki UMCS 40 uczniów klas siódmych oraz ósmych mogło zobaczyć już sześćdziesiąte pierwsze Pokazy z fizyki. Akustyka, ciśnienie (nie)atmosferyczne, mechanika, elektromagnetyzm to tematy tegorocznych pokazów. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pokazy i nie mogą się doczekać kolejnych za rok.

Agnieszka Suszczyk

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

24 września 2021 r. o godz. 10.40 przeprowadzono w naszej szkole próbny alarm przeciwpożarowy z udziałem funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie - koordynator starszy kapitan Sebastian Majewski. Ewakuowano uczniów wraz z nauczycielami  i administracją szkoły. Przeprowadzone ćwiczenia miały na w celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się po budynku zgodnie  z drogami ewakuacji i przejścia na teren zbiórki. Po sygnale dźwiękowym (3 dzwonki) wszyscy uczniowie i pracownicy opuścili natychmiast budynek szkoły, korzystając z sześciu wyjść ewakuacyjnych. Nauczyciele zdali raport dyrektorowi szkoły o frekwencji. Po przeprowadzonej kontroli budynku przez strażaków informacja o stanie ewakuacji została przekazana dyrektorowi, który odwołał alarm. Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych. Akcja przebiegła sprawnie, a organizowana jest co roku w trosce o poprawę bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku uczniowie klas 0-III włączyli się w ogólnopolską akcję Sprzątanie Świata. Klasy najmłodsze sprzątały najbliższy teren wokół szkoły. Uczniowie klasy III a wykonali dodatkowo gazetkę tematyczną „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja „Sprzątanie świata – Polska” w tym roku pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej. Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj). Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

Opracowała: B. Mikołajczyk

POZNAJEMY POPULARNE OWOCE I WARZYWA

Działania edukacyjne obok udostępniania uczniom owoców, warzyw i produktów mlecznych są jednym z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Uczniowie klasy pierwszej bardzo niedawno rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą.  Już jednak znają i potrafią podać nazwy owoców zbieranych w sadach oraz warzyw rosnących  w ogrodach warzywnych. Umieją rozpoznawać je na podstawie: smaku, zapachu i poprzez dotyk.  Aby zachęcić innych do jedzenia owoców i warzyw wykonali prace plastyczne, które wykorzystano do utworzenia dekoracji na korytarzu szkolnym. Jedzmy warzywa i owoce przez cały rok!

Wychowawca klasy - Bożena Nowosad

ŚWIĘTOWANIE BEATYFIKACJI

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w świętowanie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej. W przeddzień uroczystości beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej dzieci z klas trzecich wykonały ilustracje przedstawiające te postaci błogosławionych (wkrótce świętych). Odegrali oni wielką rolę w Kościele a ich beatyfikacja stała się inspiracją do szukania w ich duchowości oraz życiowych postawach i wyborach wzorów do naśladowania.

Link do strony: https://stacja7.pl/kardynal-stefan-wyszynski/scenariusze-lekcji-quiz-plakaty-podcast-materialy-o-prymasie-wyszynskim-dla-szkol-i-parafii/

Opracowała: Agnieszka Tulikowska-Sawicka

WYCIECZKA DO ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Dnia 03.09.2021r. 38 uczniów naszej szkoły z klas V-VIII uczestniczyło w wyjeździe połączonym z zajęciami edukacyjnymi do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Ośrodka Edukacyjno Muzealnego zlokalizowanego w Zwierzyńcu - jednym z najpiękniejszych polskich miasteczek, którego natura otoczyła wspaniałymi lasami jodłowo-bukowymi. Uczniowie zapoznali się z jego historią oraz bogatą florą i fauną. Następnie zobaczyli wystawę „W krainie jodły, buka i tarpana” prezentowaną w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym, która składała się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl, wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabrał uczestników wycieczki w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza. Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie udali się na projekcję o Roztoczańskim Parku Narodowym. Około 11:30 spotkano się z przewodnikiem, Panem Markiem Petlickim, który w ciekawy i interesujący sposób pokazał okolicę. Uczniowie przeszli ścieżką dydaktyczną na Bukową Górę. Podczas spaceru wszyscy podziwiali wspaniałe drzewostany sosnowe, jodłowe i bukowe. Po dotarciu na szczyt góry można było zobaczyć imponujący krajobraz Roztocza Środkowego. Po krótkim odpoczynku wyruszono dalej, do miejscowości Sochy. Jest to miejsce upamiętniające pacyfikację wsi 1 czerwca 1943 roku. Wyprawa zakończyła się przy stawach Echo położonych w płaskiej, rozległej dolinie, wśród lasów, u stóp wydmy. Stawy Echo stanowią atrakcję Zwierzyńca zarówno pod względem krajobrazowym, jak i rekreacyjnym. Kolejnym punktem wycieczki był z 1747r. barokowy kościół „Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena. Wszyscy w miłych nastrojach ok. godz. 17:00 wrócili  do Rudy-Huty. Wycieczka była zorganizowana przez Panią Stanisławę Świerczyńską w ramach projektu ekologicznego LOP  Oddział w Chełmie "Żeby chronić, trzeba poznać" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wyjazd bardzo podobał się uczestnikom, bardzo pozytywnie wpłynął na dzieci, szczególnie zainteresowanych przyrodą. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poszerzyli wiedzę o florze i faunie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Roztoczański Park Narodowy to wspaniałe miejsce na poznanie historii, miejsca i  osobliwości przyrodniczych. Warto tam pojechać jeszcze raz. Opiekunowie: p. Agnieszka Polak, p. Dorota Sawicka

Opracowała: p. Dorota Sawicka

Dnia 3.09.2021 pojechaliśmy na  szkolną wycieczkę do Roztoczańskiego Parku Narodowego połączo-ną z zajęciami edukacyjnymi. Jednym z jej etapów  była wizyta w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Oglądaliśmy  film prezentujący florę i faunę parku oraz jego krajobraz w poszczególnych porach roku. Uważamy, że film był bardzo ciekawy i dokładnie obrazował, dlaczego powinniśmy dbać o nasze dziedzictwo naturalne. Widzieliśmy również dwie prezentacje zawierające niesamowite eksponaty i kompozycje krajobrazowe. Potem wybraliśmy się w teren. Wchodząc na Bukową Górę, pokonaliśmy 266 schodów. W następnej kolejności odwiedzili-śmy cmentarz w wiosce Sochy, w której to 1 czerwca 1943r. Niemcy przeprowadzili okropny mord na Polakach. Bardzo dużo grobów należało niestety do dzieci. Finalnie wybraliśmy się na plażę przy stawie oraz zobaczyliśmy wspaniałą, zarośniętą drzewami wydmę, która bardzo nam się podobała. Jesteśmy zadowoleni z wycieczki i mamy nadzieję kiedyś to powtórzyć.

Opracowała uczennica klasy 7b Laura Sobczuk

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2021 roku w Szkole Podstawowej im. por. Zbigniewa Twardego ps. „Trzask” zainaugurowano rok szkolny 2021/2022. Zgromadzonych uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości powitano piosenką: "Czas do szkoły, czas." zaśpiewaną przez Bartosza Dolińskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Ruda-Huta - pan Kazimierz Smal, Zastępca Wójta Gminy Ruda-Huta - pani Agnieszka Woszczewska, Ksiądz Proboszcz Aleksander Tabaka, Przewodniczący Rady Powiatu w Chełmie - pan Jarosław Walczuk, Przewodniczący Rady Gminy Ruda - Huta - pan Piotr Śliwa oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Agnieszka Walczuk. Galę poprowadziły: Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Ania Walczuk oraz Ola Honory. Po okolicznościowych przemówieniach Dyrektora Szkoły oraz Wójta Gminy Ruda-Huta, Przewodniczącej Rady Rodziców oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego przypomniano o wydarzeniach wybuchu II wojny światowej 82 lata temu. Na zakończenie Ania Walczuk w duecie z panem Markiem Tarnowskiem zaśpiewali piosenkę: "Lubię wracać".
W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

Agnieszka Suszczyk

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski. 25 czerwca 2019 r. podsumowaliśmy osiągnięcia pracy i nauki w szkole podstawowej. Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym w Rudzie-Hucie. Uroczystości w szkole przebiegały w podniosłej atmosferze z udziałem pocztu sztandarowego. Na początku odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie. Następnie powitano zaproszonych gości. Dyrektor - Adam Marszaluk podsumował rok szkolny 2020/2021 i wręczył puchar 'Prymusa szkoły 2020/2021" uczennicy klasy 8 - Annie Kozłowskiej oraz uczniowi klasy 3a-Igorowi Psuji. Miłym zaskoczeniem dla ucznia naszej szkoły - Michała Woźniaka było wręczenie nagrody pieniężnej za sukcesy sportowe. Zastępca wójta-pani Agnieszka Woszczewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Chełmie - pan Jarosław Walczuk - podziękowali uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za ten trudny rok i życzyli udanych wakacji. Rodzice absolwentów klasy 8, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i wyżej, otrzymali od wychowawcy oraz dyrektora szkoły listy gratulacyjne. Piosenki o tematyce wakacyjnego wypoczynku i oraz wiersze zakończyły uroczystości. Na koniec uczniowie oczekiwali na swoich wychowawców w salach lekcyjnych, gdyż tam otrzymali upragnione świadectwa promocji do klas programowo wyższych lub świadectwa ukończenia szkoły.

Agnieszka Suszczyk

PODSUMOWANIE WYNIKÓW ZA ROK 2020/2021

23 czerwca 2021r. odbył się apel podsumowujący wyniki nauczania, na którym za aktywny udział w pracach organizacji szkolnych, uczestnikom konkursów oraz zawodów sportowych organizowanych na terenie szkoły, zostały wręczone nagrody. Apel prowadziły: Anna Walczuk oraz Natalia Wilkos. Prezentację o wynikach nauczania, zachowania oraz frekwencji na zajęciach, uzyskanej przez poszczególne klasy, przygotowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego – pani Agnieszka Suszczyk. Wręczanie nagród rozpoczęła pani Marta Walczuk - pracownik Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta. Zwycięzcy konkursu „Tysiące twarzy książki i filmy" otrzymali piękne upominki i podziękowania. Następnie pani Ania Bąk wręczyła nagrody uczennicom za konkurs we współpracy z GOK w Rudzie-Hucie. Pani Katarzyna Lipiak wręczyła uczniom nagrody i podziękowania  za udział w Projekcie „Nałogi -złodzieje młodości”. Pani Agnieszka Lewak – opiekun Szkolnego Koła Caritas podsumowała pracę w ubiegłym roku szkolnym, a wyróżniający uczniowie otrzymali upominki i dyplomy. Pani Agnieszka Suszczyk podziękowała uczniom za pracę w Samorządzie Uczniowskim oraz udział w konkursach. Pan Roman Czwaliński   wręczył nagrody za osiągnięcia w zawodach sportowych. Na zakończenie pan dyrektor Adam Marszaluk podsumował prace uczniów naszej szkoły i podziękował za ten rok.

Agnieszka Suszczyk

UROCZYSTE PODSUMOWANIE WYNIKÓW KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ LSCDN W CHEŁMIE

15 czerwca 2021r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów organizowanych przez doradców metodycznych LSCDN z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w roku szkolnym 2020/21:

- Wojewódzki konkurs „LAPBOOK JAKO KREATYWNA PREZENTACJA WIEDZY Z PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZYCH”,

- Powiatowy przyrodniczo-fotograficzny konkurs „Las na przedwiośniu”- współorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie,

- Pierwszy powiatowy konkurs matematyczno-fotograficzny: „Matematyka oczami ucznia”- współorganizowany przez SP nr 7 w Chełmie.

Główne cele konkursów to:

- rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów oraz kreatywności podczas nauki zdalnej w dobie pandemii,
- rozwijanie zainteresowań wśród uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi,
- rozwijanie świadomości proekologicznej.

W uroczystości głos zabrał Pan Senator Józef Zając, dziękując młodzieży za ich wysiłek i gratulując sukcesów. Pan Senator opowiedział również młodemu pokoleniu kilka ciekawych wspomnień z czasów własnej edukacji, mile wspominając przy tym swoich profesorów.

Nagrodzeni oraz wyróżnieni uczniowie naszej szkoły to:

- Kacper Kopiel

- Noemi dąbrowska

-Tomasz Sadowski

- Wojciech Mamczarz

- Julia Suszczyk

- Aleksandra Honory

- Dominika Zawiślańska

Serdecznie gratulujemy!

Agnieszka Suszczyk

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie