foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie

Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie

im. por. Zbigniewa Twardego ps. "Trzask"

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: 30 Listopad 2022    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Czas

Kod QR na smartfon

Zeskanuj kod i przeglądaj stronę na smartfonie

Gazetka szkolna

Polecane strony

 

 

 

biblioteka

 

 

 

 

pajacyk

 

Statystyki

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin


0934398
Dziś
Wszystkie
93
934398

Twój numer IP: 18.232.127.73
2022-11-30 08:39

ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT Z CHEŁMSKIEGO SCHRONISKA

W ramach akcji „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, klasa 3b zorganizowała zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. W akcję włączyli się uczniowie z klas 0 – 3. 25 listopada przedstawiciele klasy zawieźli zebrane dary podopiecznym schroniska. Na miejscu uczniowie zostali serdecznie przyjęci przez pracownika schroniska, który wyraził wdzięczność za organizację zbiórki, opowiedział o realiach pracy w schronisku i oprowadził po obiekcie. Widok tak wielu bezdomnych czworonogów napełnił nas smutkiem ale równocześnie uświadomił nam ogromną potrzebę kontynuowania pomocy, jak również konieczność odpowiedzialności za swoje zwierzaki.

Agnieszka Walczuk

NAGRODY W RAMACH AKCJI "SZKOŁA PEŁNA TALENTÓW" ROZDANE

18 listopada zostały rozdane nagrody za talenciaki. Przez październik oraz połowę listopada uczniowie zbierali bony. Wspólnie udało się zebrać 2053 punkty za które zostały zamówione 3 grupowe zestawy malarskie, zestaw do eksperymentów z objętości, zestaw tangramów oraz zestaw brył Wszytkim zaangażowanym uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Suszczyk

WYJAZD DO FILHARMONII LUBELSKIEJ NA KONCERT „WARSZAWA – MIASTO NIEUGIĘTE”

Kilkoro uczniów z naszej szkoły z klas siódmych i ósmych uczestniczyło 8 listopada 2022r. w koncercie upamiętniającym i przypominającym historię Warszawy w okresie II wojny światowej w  ramach projektu „Warszawa – Miasto Nieugięte” do którego realizacji przystąpiliśmy. Został on opracowany przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych przy współudziale PGE, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty  w Lublinie. Głównym celem  projektu jest przypomnienie Polakom z różnych stron kraju, jak niezwykłym miastem jest i była ich stolica, nie tylko jako symbol oporu wobec niemieckiego terroru, ale przede wszystkim serce naszego kraju. Warszawa w okresie II wojny światowej to nie tylko miasto cierpienia, ale przede wszystkim miasto bohaterów ukazane w filmie  dokumentalnym zatytułowanym "Warszawa-Miasto Bohaterów", który podczas koncertu mogliśmy obejrzeć. Koncert poprowadził znany kompozytor i muzyk Darek Malejonek, a wśród artystów znalazły się Renata Przemyk, która zaśpiewała "Kolędę warszawską" i Natalia Niemen, która wystąpiła z osobistą interpretacją wokalną wiersza A. Słonimskiego "Alarm", inni artyści to: Marika, Ania Szafraniec, Mona, Lilu, Damian Ukeje, Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.ETNO, Kacper Popek.  Przejmujące teksty polskich poetów takich jak Leopold Staff czy Antoni Słonimski oraz bardzo ciekawa aranżacja i interpretacja tych utworów oddawały klimat wojennej Warszawy – pełen grozy i zarazem wyjątkowego bohaterstwa jej mieszkańców.

Opracowanie
Katarzyna Lipiak

MÓWIĘ O TOBIE Z DUMĄ, ŚPIEWAM O TOBIE GŁOŚNO, KOCHANA POLSKO!

10 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły świętowali 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w której uczniowie klas drugich i trzecich przedstawili kolegom i koleżankom fragment historii Polski dotyczący rozbiorów i powrotu Polski na mapę świata po 123 latach niewoli. Młodzi aktorzy z powagą i zaangażowaniem odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, zaprezentowali piękne wiersze mówiące o miłości do Ojczyzny i wzruszające pieśni patriotyczne. Zachwyt widowni wzbudził walc Barbary z filmu „Noce i dni” oraz taniec „Barwy Mojej Ojczyzny”. Przygotowane stroje, utwory muzyczne i poetyckie, biało-czerwone kokardy narodowe, rekwizyty, scenografia sprawiły, że poczuliśmy radość z wolności i niepodległości, dumę z bycia Polakiem. Na zakończenie uroczystości na tle pięknej dekoracji wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Bożena Nowosad

„A TO POLSKA, WŁAŚNIE”

104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przeżycia wrażeń patriotycznych 10 listopada 2022. Widowisko „A to Polska, właśnie” miało na celu nie tylko przypomnienie ważnych dat w historii Polski rozbiorowej, aż do niepodległości 1918 roku, ale przeżycie estetyczne. W tle mazurków Chopinowskich, walców i sonat uczniowie recytowali nostalgiczne utwory Słowackiego, Norwida, Konopnickiej, Wierzyńskiego. Zobaczyliśmy koloryt polskiej wsi, wierzb płaczących, obejrzeliśmy film edukacyjny „Rejtan - upadek Polski”, ale i kroki  zwycięskiego  poloneza do muzyki Kilara. Muzyczne wersje hymnu „Smutno mi, Boże” czy „Białego Orła” poruszyły  w słuchaczach struny patriotycznych wzruszeń. Wybrzmiały słowa: „wolność nie jest dana, ale zadana jak praca domowa uczniowi… ”Gwoździem programu widowiska był taniec z flagami Niepodległej do muzyki T. Bergersena „Heart of Courage”. Wśród wykonawców zobaczyliśmy: Faustynę Opolską, Julię Oziębło, Amelię Krawczyńską, Ewelinę Dąbrowską, Julię Hurko, Dagmarę Gubanow, Wiktorię Kloc i Zuzannę Łukasik, Julię Suszczyk, Marlenę Fedoruk, Igora Psuję, Magdę Rozmarynowską, Martynę Hawryluk, Piotra Bąka, Julię Wilkos, Roksanę Sawicką, Aleksandrę Krawczyńską, Emilię Wichowską, Kornelię Żugaj. Gościliśmy podczas uroczystości: Wójta Gminy Ruda - Huta - p. Kazimierza Smala, zastępcę Gminy Ruda - Huta - p. Agnieszkę Woszczewską, Przewodniczącego Rady Gminy Ruda- Huta - p. Piotra Śliwę oraz zastępcę Przewodniczącej Rady Rodziców - p. Izabelę Mazurkiewicz. Dyrektor szkoły - p. Adam Marszaluk podziękował wykonawcom za przygotowanie uroczystości. Uczniowie pracowali na podstawie scenariusza p. Anny Jabłońskiej i pod opieką autorki oraz p. Małgorzaty Szaniawskiej - Jabłońskiej.

Opracowanie - A. Jabłońska

APEL NA XXII DZIEŃ PAPIESKI „BLASK PRAWDY”

W dniu 28 października 2022 uczniowie klasy szóstej i siódmej pod kierunkiem księdza Mariusza i pani Agnieszki Polak, przygotowali Apel słowno-muzyczny pt. „Święty uśmiechnięty”. Występ uczniów związany był z 22 Dniem Papieskim upamiętniającym wybór Polaka Kardynała Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku. Uczniowie poprzez recytację poetyckich tekstów opatrzonych wcześniej wprowadzeniem narratorów, przypomnieli wybitność postaci Świętego Jana Pawła II i aktualność nauki jaka płynie z pozostawionych po nim treściach pasterskiego nauczania, kierowanego do ludzi. Pomiędzy recytacją wierszy społeczność uczniowska szkoły wsłuchiwała się w pieśni i piosenki, nakreślające charakterystykę Papieża i jego wpływ na otaczający świat.

SUKCES NA VIII POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI ANGIELSKIEJ

28 października w Szkole Podstawowej w Żmudzi odbyła się ósma edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej. Wzięli w niej udział utalentowani uczniowie z 13 szkół podstawowych powiatu chełmskiego. Aleksandra Krawczyńska i Roksana Sawicka z klasy VIIIB zajęły drugie miejsce w kategorii duety/zespoły. Uczennice do konkursu przygotowała pani Aleksandra Panasiuk-Białoskurska. Gratulujemy!

SZKOŁA PAMIĘTA

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pamiętają o tych, których już wśród nas niem ma. Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę zniczy, w której wszyscy chętnie wieli udział. Następnie starsi uczniowie działający w SU udali się na cmetarz parafialny w Rudzie- Hucie i przygotowali groby żołnierzy nieznanych oraz pomnik pomordowanych na Wołyniu do Dnia Wszystkich Świętych. Uczniowie posprzątali, złożyli  wiązanki oraz zapalili znicze. Młodsi uczniowie naszej szkoły również mogli oddać hołd zmarłym w Zaduszki zapalając zebrane znicze. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.

Agnieszka Suszczyk

KOLOROWE DNI

28 października Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Pomarańczowym. Tego dnia uczniowie, którzy mieli w swoim ubiorze jakiś element pomarańczowy byli zwolnieni z odpytywania. Zabawa bardzo sie spodobała wszystkim zarówno uczniom jak i nauczycielom, którzy nie musieli pytać i stawiać :)

Agnieszka Suszczyk

PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA

,,Pasowanie na zerówkowicza" to pierwsza i jakże wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z edukacją. 28 października dzieci z oddziału 0a oficjalnie zostały przyjęte do grona zerówkowiczów. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechem na twarzy recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po części artystycznej złożyły przyrzeczenie w którym obiecały: być dobrym i dzielnym zerówkowiczem,  grzecznie się bawić i uczyć oraz wzorowo się zachowywać, aby sprawić radość rodzicom i wychowawczyni. Następnie pan dyrektor za pomocą ,,czarodziejskiego ołówka” dokonał pasowania każdego dziecka na zerówkowicza. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko dostało dyplom pasowania oraz rożek obfitości wypełniony słodyczami. To był niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Małgorzata Rękas

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie