SPOTKANIE Z BAŚNIAMI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

22 kwietnia 2024r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Rudzie – Hucie uczestniczyli w spektaklu opracowanym przez POZNAŃSKI TEATR AKTORA „Baśnie Andersena”.
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Wieczorek
Kostiumy i formy teatralne: Teresa Mak
Opracowanie muzyczne: Michał Szablowski
Teksty piosenek: Andrzej Wieczorek
Uczniowie z uśmiechem i zainteresowaniem obejrzeli współczesne interpretacje trzech baśni: „Świniopas”, „Nowe szaty cesarza” i „Brzydkie kaczątko”.
ŚWINIOPAS to bardzo mądra baśń, która uczy nas, że nie wolno oceniać ludzi po pozorach. Przekonuje się o tym księżniczka, która nie widzi w księciu człowieka godnego zainteresowania tylko dlatego, że nie posiada tyle pieniędzy, co ona. BRZYDKIE KACZĄTKO TO baśń, która uczy, aby nie osądzać nikogo po wyglądzie. W miarę upływu czasu ludzie się zmieniają i z „brzydkiego kaczątka” przekształcają w pięknych i atrakcyjnych. Nie należy w żadnym wypadku wyśmiewać się czy dokuczać komuś, kto może nie jest najładniejszy. NOWE SZATY CESARZA to baśń, która opowiada o nowej tkaninie, wymyślonej przez oszustów. Dworzanie i cesarz okazali się głupcami ponad miarę. Lękali się utraty dobrych stanowisk, nie chcieli narazić się na śmieszność czy nawet na niełaskę cesarza. Zachwycali się czymś, czego w ogóle nie było, aby tylko dogodzić cesarzowi. Tylko małe dziecko odważyło się powiedzieć głośno to, o czym wszyscy myśleli. Tylko dziecko powiedziało głośno, że cesarz jest nagi. Dziecko nie bało się niczego, było szczere, nie znało intryg, dlatego powiedziało prawdę. Baśń zawiera naukę, że nie należy zawsze i każdemu przytakiwać, należy mieć swoje zdanie i odważnie je wyrażać. Zasady, o których myślał i pisał H. Ch. Andersen są nadal aktualne dlatego, sięgamy po nie chociaż minęło już ponad 200 lat od ich powstania. Zachęcamy też innych do tego, aby udali się na spotkanie ze sławnych baśniopisarzem.

Bożena Nowosad