OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.
Słynny rysunek zainspirował producenta zabawek Morrisa Mitchoma do wyprodukowania  maskotki misia. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W setną rocznicę "narodzin" tej najpopularniejszej maskotki w 2002 roku ustanowiono Święto Pluszowego Misia.
Aż trudno uwierzyć, że w bieżącym roku obchodziliśmy już 113 urodziny pluszowego misia! I tak, od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, przytulają, usypiają, pocieszają, skrywają największe tajemnice. Występują w wielu bajkach i baśniach. Do najbardziej znanych i lubianych na całym świecie oprócz Teddy'ego należą: Miś Paddington Bracia Koala, Coralgol, Kubuś Puchatek, Gumisie, Jogi, Uszatek, Baloo i wiele innych.
W ramach obchodów misiowego święta uczniowie klasy II a pod opieką p. Barbary Mikołajczyk i p. Barbary Gałus wybrali się do Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta. Tego wyjątkowego dnia zabrali ze sobą przyniesione z domu pluszaki. Pani Bogusława Smal i p. Marta Kordas przygotowały wiele atrakcyjnych misiowych zabaw konkursowych. Było czytanie i oglądanie bajek, rywalizacja, zbieranie punktów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Dzieci wypożyczyły również książki. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania, w których występowały misie bajkowe oraz książki przyrodnicze o środowisku życia niedźwiedzi na całym świecie. Urodzinowe spotkanie zakończyło małe miodowe „conieco” oraz pamiątkowe zdjęcie z przyniesionymi jubilatami.

Opracowanie: Barbara Gałus